Jak wybrać najlepsze konto bankowe

Jeżeli masz problem ze znalezieniem najlepszego konta bankowego, wreszcie trafiłeś/trafiłaś we właściwe miejsce.

Pewnie masz już dość przeglądania ofert banków oferujących “najlepsze” konto. Nie pomogą Ci też nierzetelne, ustawiane rankingi czy porównywarki.

Dlaczego tak ciężko znaleźć dobre konto bankowe? Oto dlaczego.

Leo why? For money!

Sam szukałem dobrego konta osobistego a potem firmowego, ale w internecie nie jest to łatwym zadaniem. “Doradcy” i różne serwisy starają się wcisnąć Ci najlepsze konto.

Problem w tym że najlepsze dla nich. Takie, za polecenie którego oni najwięcej zarobią.

Nie dbają o Ciebie, tylko o to, ile mogą na Tobie zarobić.

Niestety, same banki stosują podobne sztuczki… Nie twierdzę, że rachunek bankowy to zło konieczne. Przy odpowiedniej wiedzy, produkty bankowe jak konta, karty czy lokaty mogą Ci służyć.

By tak się stało, musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Nikt lepiej nie zadba o Twoje finanse, niż Ty sam.

Oto 5 cech idealnego konta osobistego

1. Darmowe — na prawdę

Lepiej za konto nie płacić, niż płacić. Nie musisz marnować pieniędzy, na opłaty za udostępnienie rachunku bankowego.

Poza tym, płatne konta nie oferują nic ciekawego. Do opłat za konto bankowe zaliczamy płatności za:

  • obsługę, czyli de facto możliwość posiadania konta w banku
  • kartę płatniczą
  • przelewy (czasami nazywane “SMSem” za przelew)
  • wypłaty w bankomatach
  • wpłaty we wpłatomatach

Banki coraz częściej rezygnują z oczywistych opłat, jak na przykład opłata za prowadzenie konta. Obecnie, chętniej każą sobie płacić za wypłaty w bankomatach czy kartę płatniczną.

108 zł — Tyle zapłacisz Pekao SA za konto “Przekorzystne”, bez karty, w przypadku gdy nie spełnisz warunków posiadania konta za darmo. Taki wydatek boli!

0 zł — To koszty konta w Idea Bank. I to z kartą płatniczą, bez żadnych warunków. Prawdziwie darmowe konto bankowe!

0 zł — Jeśli masz konto w mBanku czy T-mobile, bez karty. A co jeśli potrzebujesz karty? mBank wymaga minimum 5 transakcji kartą w miesiącu, albo zapłacić 4 zł. W T-mobile musisz płacić kartą na minimum 200 zł na miesiąc albo zapłacić 6 zł.

2. Stabilna tabela opłat i regulamin

Irytuje mnie to, jak często banki zmieniają swój regulamin. W tym oczywiście tabelę opłat.

Zakładasz w pełni darmowe konto i… po 3 miesiącach bank zmienia regulamin i wprowadza nowe opłaty. Albo warunki. W stylu: konto nadal jest darmowe, ale teraz musisz uzyskać przelew z innego banku na co najmniej 500 zł i dokonać w danym miesiącu płatność kartą.

Bywa jeszcze gorzej. Byłem szczęśliwym posiadaczem konta w BPH, niestety czar prysł. W 2007 banki PKO s.a. i BPH dokonały fuzji i wyrzucono mnie do PKO. Bez żadnego pytania, bez żadnej zgody. Ot tak. Oczywiście PKO powitało mnie nowymi opłatami i kiepskim serwisem internetowym.

Wspomniane już mBank i T-mobile są według mnie całkiem stabilne pod tym względem. Przez lata nie zdarzyły mi się wpadki w kontekście niemiłych zmian. A mam te konta już długi czas, T-mobile od początku istnienia, jak jeszcze nazywał się Alior Sync.

Oczywiście, oba banki wprowadzały pewne warunki. Na przykład, dawniej karty płatniczne były całkowicie darmowe. Teraz, trzeba spełnić pewne wymagania.

3. Proste zasady

Banki zdają sobie sprawę, że niektórzy klienci (jak Ty i ja!) unikają niepotrzebnych wydatków. Stąd zaczęły kombinować, jak sprytnie wyciągnąć od Ciebie ciężko zarobione pieniądze. I jak to zrobić, żebyś się nie zorientował.

W tym celu banki stosują różnego rodzaju triki, które sprowadzają się do spełnienia pewnych warunków.

Na przykład, wspomniane konto w Pekao jest darmowe, ale w przypadku aktywnego korzystania z Konta Przekorzystnego, czyli zapewnienia wpływu na konto w poprzednim miesiącu kalendarzowym min. 500 zł przelewem z zewnątrz lub z konta firmowego w Banku Pekao S.A. oraz dokonania min. 1 płatności kartą do konta lub PeoPay.

Więcej warunków to więcej problemów i niepotrzebnych wydatków.

Najlepsze konto bankowe to takie, które jeśli już stawia warunek (np. darmowej karty płatniczej), to tylko jeden. Prosty. Każdy kolejny wymóg potęguje szanse, że nie uda się go spełnić.

4. Dopracowany serwis internetowy

Najlepsze konto bankowe jest proste w obsłudze. Z takim kontem bez problemu wykonasz przelew, zablokujesz kartę płatniczą czy dokonasz szybkiej płatności.

Serwis internetowy powinien działać bezproblemowo w popularnych przeglądarkach. Jeśli często korzystasz z telefonu czy tableta, zwróć uwagę jaką aplikację mobilną oferuje dany bank.

Idea bank ma prosty i całkiem niezawodną stronę. ING oraz T-mobile usprawniły swoje serwisy internetowe, które są teraz bardzo przyzwoite. mBank też jest niezły. Większość banków daje Ci przemyślane i proste systemy internetowe. Niestety, nie wszystkie.

Wystrzegaj się archaicznych systemów oraz tych z błędami. Po raz kolejny nie możesz wykonać przelewu z powodu błędu? W takim przypadku załóż inne konto.

5. Obsługa klienta

Najlepiej, żeby wszystko szło gładko i żebyś wszystko załatwiał przez serwis internetowy.

W nagłych przypadkach lub gdy zrywasz jakąś umowę, czasami musisz skontaktować się z obsługą klienta. I… tutaj bywa różnie. Wszystko zależy od ludzi.

Dlatego trudno wskazać, który bank ma lepszą obsługę. Jest jednak coś, co pomoże Ci lepiej wybrać dobre konto dla Ciebie…

Zwróć uwagę na politykę marketingową banku. Chodzi o to, czy nie jest zbyt agresywna.

Niekóre banki, jak mBank, będą Cię co jakiś czas zasypywały ofertami. Denerwują mnie dziesiątki telefonów, z “super ofertą” i tłumaczenie się, dlaczego jej nie chcę.

Z drugiej strony mam dobre doświadczenia z Idea bankiem. Konsultanci są pomocni i rzeczowi, nie są nachalni.

Podsumowanie

Twoje najlepsze osobiste konto bankowe, powinno być darmowe, nie wymagając przy tym wielu warunków.

Zasady banku powinny być przejrzyste, a serwis internetowy łatwy w obsłudze i stabilny.

Z takim bankiem masz spokój, konsultancji Ci pomagają, a nie dzwonią z coraz to nowszymi ofertami.

Moim zdaniem, kontami które spełniają te warunki są:

  • Idea Bank — całkowicie darmowe (łącznie z kartą), poza tym oferuje dobre lokaty i nienachalną obsługę
  • T-mobile — darmowe konto, bezpłatna karta przy płatności 200 zł na miesiąc, prosty serwis internetowy
  • mBank — od wielu lat darmowe konto, wiele możliwości, minusem jest dość ofensywny marketing