Techniki sprzedaży na allegro

Zwiększanie zysków, czyli skuteczna sprzedaż

Zyski ze sprzedaży na aukcjach jak allegro czy świstak możesz zdobyć zarówno przez dobrą autoreklamę, jak również przez podniesienie skuteczności sprzedaży. Większe zainteresowanie, to więcej kupujących, a od tego już blisko do większych zysków.

W tym artykule dowiesz się jak robić atrakcyjne zdjęcia, perswazyjne opisy, oraz jak promować swoją markę.Zdjęcia na aukcje, czyli zadanie specjalne

Zdjęcia na aukcjach odgrywają ogromną rolę! To właśnie wzrok najczęściej decyduje o tym, czy w ogóle zobaczyć daną aukcję, czy też nie.

Dobre zdjęcie = dobry sprzęt

Jak zrobić zdjęcie przykuwające uwagę? Przede wszystkim trzeba mieć dobry sprzęt i warunki do robienia zdjęć:

  • aparat
  • statyw
  • oświetlenie
Techniki sprzedaży allegro - aparat hybrydowy

Zwykła cyfrówka powinna wystarczyć, jeśli jednak myślisz poważnie o sprzedaży przez internet, zainwestuj w aparat hybrydowy jak np. Fuji s5600. Hybrydy cechuje niska cena i dobra jakość.

Statyw zapobiega „rozmazywaniu się zdjęć”. Dzięki niemu, Twoje zdjęcia będą wystarczająco ostre i wyraźne, by zachęcić do oglądania aukcji! W zupełności powinien wystarczyć niedrogi statyw, który potrafi utrzymać Twój aparat.

Techniki sprzedaży allegro - namiot bezcieniowy

Niezmiernie ważne jest oświetlenie sprzedawanego przedmiotu. Niezbędne minimum to światło, przy którym zdjęcia wychodzą ostre, oraz nie ma większych refleksów. Dla bardziej wymagających polecam zapoznać się z tzw. bezcieniowym namiotem. Dzięki niemu osiągniesz niesamowity efekt, a Twoje zdjęcia będą wyglądały profesjonalnie.

Retusz zdjęć

Poprawka zdjęć w Photoshopie czy Gimpie nabiera znaczenia szczególnie, gdy robisz zdjęcia zwykłą cyfrówką. Najczęściej wystarczy dobrze skadrować zdjęcie, poprawić jasność i kontrast. Obróbka zdjęć nic nie kosztuje, tak więc warto poświęcić troszkę czasu, na dopracowanie efektu.

Perswazyjny opis – przecież Twoja aukcja jest najlepsza!

Opis odgrywa równie ważną rolę, co zdjęcia. To właśnie od niego zależy, czy użytkownik podejmie ostateczną decyzję o zakupie. Czasami trzeba będzie użyć drobnej manipulacji…

Techniki sprzedaży allegro - perswazja

Tworząc opis pisz przede wszystkim o korzyściach, jakie dana rzecz może dać kupującemu. Jeśli dwóch sprzedawców oferuje identyczny przedmiot, ale jeden z nich wspomni o jego ekstra funkcjach czy 2 letniej gwarancji, to zapewne kupisz własnie u niego. W opisie podkreślaj korzyści sprzedawanego przedmiotu, ale nie bądź nachalny!

Zyskaj więcej, z perswazją

Użyj podstawowych zasad perswazji i zwiększ zyski ze sprzedaży! Perswazja polega na wpłynięciu na podświadomość kupującego tak, by łatwiej było mu podjąć decyzję o zakupie.

Poniżej przedstawię Ci podstawowe, perswazyjne zwroty, które pomogą Ci w tworzeniu perswazyjnych tekstów. Takimi słówkami, są:

  • ale – to słowo kasuje na poziomie nieświadomym tą część zdania, która znajduje się przed ale. Przykład: „Ten najnowszy model wodoodpornej latarki jest drogi, ale oferuje najwyższą jakość i funkcjonalność!
  • spróbujz pozoru motywujące, powszechnie używane słowo. Jednak na poziomie nieświadomym, programuje w odbiorcy wizję porażki. Przykład: „Konkurencja oferuje podobne koszule, spróbuj jednak znaleźć produkt tak wysokiej jakości. Kupuj tylko najlepsze koszule
  • nie – co tak proste, negujące słowo może mieć wspólnego z manipulacją? Bardzo dużo! Nieświadoma część mózgu aby czemuś zaprzeczyć, najpierw musi to zaakceptować… Przykład: „Nie zastanawiaj się nad tym, jak bardzo ta nawigacja ułatwi Ci życie.
  • Sztuka perswazji - skuteczna sprzedaż na aukcjach
  • prawdopodobnie – ma za zadanie podkreślić pewną cechę, tak, żeby nie została odrzucona przez świadomy umysł. Jeśli napiszę w tytule aukcji „Najlepsze piłki na allegro!” z pewnością pomyślisz, że zbyt nachalnie reklamuję swój produkt. Natomiast zdanie „Prawdopodobnie najlepsze piłki na allegro.” nie jest już aż tak nachalne, choć przekazuje to samo, co zdanie bez prawdopodobnie.

Jeśli interesujesz się tematyką manipulacji czy retoryki, zachęcam do przeczytania Sztuki Perswazji (darmowy fragment).

Twoja wizytówka, czyli strona O mnie

Techniki sprzedaży allegro - aparat hybrydowy

Najlepszym miejscem na darmową reklamę siebie jako sprzedawcy jest strona O mnie w Allegro czy Wizytówka w Świstaku. Na tej stronie możesz opisać swoją działalność, zasady jakie panują na Twoich aukcjach, zareklamować się, podać sposób kontaktu i numer konta bankowego, oraz wiele innych przydatnych informacji.

Jeśli sprzedajesz przedmioty z konkretnej branży (np. części komputerowe) warto abyś opisał swoje doświadczenie. To zwiększy zaufanie zainteresowanych Twoimi aukcjami.

Wszelkie informacje powinny być dobrze rozplanowane, ułożone i czytelne. Nie polecam bycia zbyt ambitnym i tworzenia „żelaznych zasad”, bo chyba nikt z nas nie lubi sztywnych reguł. Pamiętajmy, że to co nowe i inne cieszy się większym zainteresowaniem. Taka „wizytówka” nie jest obowiązkowa, ale warto się trochę natrudzić by ułatwić pracę sobie i innym.